CODZIENNOŚĆ TRENINGI TESTY MOTYWACJA TRIATHLON

Czy triathlon stał się modą?

 

Jakiś czas temu napisałam ten post, ale nie do końca został on tak zrozumiany jakie ja miałam o tym wyobrażenie. Dlatego zapraszam Was od razu do tych nowszych słów, które w pełni odzwierciedlają to co czuję.

Pewnie, że każdy może być triatlonistą!

 

Kilka zdarzeń złożyło się w czasie i od kilku dni trwa burza w mojej głowie. Dlaczego triathlon stał się modą a nie pasją?

Bardzo mnie zastanawia fakt dlaczego każdy teraz chce, musi być triathlonistą. Rozumiem osoby które się zaangażowały w tą dyscyplinę, które załapały bakcyla i wsiąknęły w ten temat bezpowrotnie. Jednak zrobienie triathlonu dla wielu to nie cel sportowy tylko cel towarzyski. Każdy chce być triathlonistą, a jeszcze lepiej jak to będzie np IRONMAN. Nikt nie doda, że to IRONMAN 70.3, czyli połowa królewskiego dystansu, bo przecież wiele osób jest niedoinformowanych w tym temacie i  wy-googluje sobie tylko to najważniejsze słowo. Im dłuższy dystans, im bardziej prestiżowa impreza tym lepiej można zaistnieć w towarzystwie. Małe imprezy się nie liczą, bo przecież nikt ich nie zna, nikt o nich nie słyszał.

Mam wrażenie, że ta moda na triathlon odbiera mu jego wartość jako dyscypliny sportowej. A przecież jest to jedna z najbardziej wymagających dyscyplin jakie znam. Każdy robi triathlon, każdy jest triathlonistą i nie zrozumcie mnie źle, nie mówię tu o osobach które poświęcają swoje amatorskie życie codziennym treningom, które czerpią z tego energię, radość. Nie mówię tu o osobach które się ścigają, które traktują swoje starty jak zawody sportowe. Powszechność tych dyscyplin, triathlonu czy biegania, sprawia że część z nas wzięła start jako cel, a nie wynik. I to jest OK! Jednak część z nas traktuje te zawody jako wyścig. Na półmaratonie Gdańskim, ktoś do mnie krzyknął: „To jest wyścig! To nie bieg do mety! Zapierdalaj i wyprzedzaj tych facetów przed sobą !” Dodało mi to takiego kopa, poczułam się znów jak zawodniczka.

Kolejny problem z triathlonem, to fakt że ma on tendencje do bycia modnym sportem. Można mieć swojego trenera za kilka stówek miesięcznie, można mieć najlepszy rower i całą gromadę aero gadżetów, piankę z najwyższej półki i masę innych dodatków. Zgodzę się, że sprzęt może dużo pomóc. Triathlon na góralu nie ma się niczym do triathlonu na szosówce, która porównując sama jedzie. Podstawowy sprzęt musi być, jeżeli chcemy się ścigać.

Ponadto każdy teraz jest specem od triathlonu, sprzętu i całego zamieszania z nim związanego. Fora internetowe zamiast udzielać rad, opinii i pomagać często lubią drwić z Ciebie i twoich laik-owych pytań. Każdy jest znawcą, a nie pomocą. Podobnie dzieje się z bieganiem, ale tam jest mniej gadżetów. Więc nie ma możliwości bycia aż tak modnym. Bieganie jest bardziej dostępne, wystarczą buty, gatki i koszulka sportowa. W triathlonie natomiast ilość gadżetów sprawia, że sport staję się miejscem przepychanek, kto ma lepszy sprzęt, lepiej wygląda.

Nawet sami trenerzy triathlonowi mówią, że sport ten stał się dyscypliną managerów. Dlaczego ? Nie dlatego, że są oni zagorzałymi sportowcami? Czy może dlatego że mogą się pokazać w towarzystwie z czymś innym niż dobry samochód, ładna żona, kolacja w dobrej restauracji?

No i teraz warto się zastanowić, czy te wszystkie eventy to eventy sportowe, rekreacyjne czy domowe. Ja traktuję je jako pierwsze. Wyprzedzam, ścigam się, nie odpuszczam. Chcę zrobić czas, a przy okazji dotrzeć do mety. Choć w triathlonie często nie lada wyzwaniem jest sama META. Chciałabym aby ludzie patrzyli na triathlon, jak na wyczyn sportowy, nie jak na modę. Nie zróbmy z IRONMAN-a marki, takiej jak na przykład dobry samochód. Dajmy sportowi pozostać sportem, a nie wybiegiem który zamiast modelek, gości na wybiegu modele rowerów szosowych. Bądźmy sportowcami amatorami, róbmy to żeby mieć kondycję, żeby być zdrowym, żeby być aktywnym! Bądźmy triathlonistami z pasji, z miłości do wysiłku, do wypoconych godzin na rowerze, wybieganych kilometrów, z miłości do nowych wyzwań, coraz dłuższych dystansów,a nie bo taka jest moda !

 

 

O.

 

 

Leave a Comment