DSC_0443

BIO Dziecko PRZEPISY

DOMOWA CHAŁWA. Zdradze Wam sekret!

DSC_0443
Przepis jest banalnie prosty, powiedziałabym, że jest tak prosty, że aż nie wypada nazywać go przepisem 🙂
Składniki na moją chałwę przywożę zawsze z Cypru, ale nie bójcie się, dostaniecie je w każdym eko-sklepie. Karob musicie kupować w płynnej formie, z tego co widziałam te w polskich sklepach to zazwyczaj melasy karobowe. Nie używałam ich ponieważ nasz karob przywożę z Cypru i nie piszę na nim żeby była to melasa, niemniej jednak myślę, że to jedno i to samo. Ewentualnie melasa może być ciupkę intensywniejsza w smaku.

DSC_0437

Ale co to jest ten karob? Karob, inaczej melasa karobowa to nic innego jak zdrowy zastępcą słodzików i czekolady, znany dobrze alergikom, nie zawiera glukozy. Jest kopalnią minerałów i witamin, zawiera bardzo dużo manganu, miedzi (2 łyżeczki zaspakajają niemal 20% dziennego zapotrzebowania na te składniki) Po za tym jest bogaty w żelazo, wapń, potas, magnez i witaminę B6 (2 łyżeczki zaspakajają około 10% dziennego zapotrzebowania na te składniki) oraz selen. Zawiera ważne dla naszego organizmu witaminy A, B2, B3 i witaminę D.

Warto wprowadzić ten składnik do codziennej diety Waszej i Waszych maluchów ponieważ jest bogaty w wapń. Dla Waszych dzieciaków to źródło dla mocnych kości i zębów, a dla Nas i osób starszych profilaktyka przed osteoporozą.

Ponadto karob wspomaga i reguluje trawienie. Można go stosować przy zaburzeniach jelitowo-żołądkowych, nawet przy refluksie. Na Cyprze stosowany jest leczniczo u osób starszych, aby wyregulować im przemianę materii, która w podeszłym wieku jest w gorszym stanie.

Po za tym substancje czynne zawarte w melasie karobowej mają działanie wykrztuśne, więc działa pomocnie w leczeniu kaszlu i grypy.

CIEKAWOSTKA DLA WASZYCH MALUCHÓW:

Wiecie jakie zwierzaki jadają karob ?? 

WIELBŁĄDY :)

20171027_142709

Domowa Chałwa. Cała filozofia.

DSC_0434

Do domowej chałwy potrzebujecie aż 2 składników
Składniki:
  • tahina – pasta sezamowa, jasna. Ciemna ma mocniejszy smak, bardziej podprażony. My używamy takiej ekologicznej i oczywiście bez żadnych dodatków, czyli 100% sezam.
  • karob – melasa karobowa.
Co dalej?

Mieszamy ze sobą w proporcjach 1:1 tahinę i karob. Robimy to w jakimś ładnym naczyniu 🙂 My lubimy nasze chałwy konsumować z fajnych kieliszków. I wciągamy wylizując do samego końca. Taka chałwa to na prawdę samo zdrowie. Nie jest ona małokaloryczna bo tahina, tak samo jak orzechy i masła orzechowe, ma duzo kalorii, więc Ci którzy kontrolują swoja wagę muszą o tym myśleć. Reszta niech ja kiedy tylko zechce, bo zawiera tylko to co dla nas dobre.

DSC_0448

Znam takich którzy stosują domową chałwę zamiast nutelli. Czyli smarują dzieciakom kanapki tym chałwowym cackiem.

Odważni, którzy chcą aby chałwa miała twardą konsystencje, mogą spróbować wysuszyć ją w piekarniku na dosyć niskiej temp przez dług czas. Ja jednak wolę tą maślaną konsystencję domowej chałwy, którą mogę zajadać łyżkami 🙂

 

SMACZNEGO!

 

Biegająca Bio Mama.

Leave a Comment